środa, 23 marca 2016

Wystawa Kart pocztowych z kolekcji Bogusława Kuciakowskiego


8 stycznia 2016 r. w Gorlickiej Galerii Dwór Karwacjanów, w sali im. Włodzimierza Kunza  odbył się wernisaż wystawy pt. Karty pocztowe z kolekcji Bogusława Kuciakowskiego. Autor prac zgromadzonych na wystawie jest kolekcjonerem, filatelistą, działaczem kultury niezwykle zasłużonym dla naszego miasta. Przez wiele lat Bogusław Kuciakowski pełnił funkcję  sekretarza Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Gorlickiej. Jest członkiem Klubu Sztuki im. Alfreda Długosza – niegdyś przy BWA a obecnie Muzeum „Dwory Karwacjanów i Gładyszów” w Gorlicach a w latach 1986-1988 był jego prezesem.  Bogusław Kuciakowski współpracuje z Regionalną Telewizja Gorlicką, jest dokumentalistą życia kulturalnego,  obecny jako fotoreporter podczas wielu wydarzeń tworzących historię z Gorlic oraz regionu. Posiada znaczącą kolekcję  grafik, i malarstwa a  także bogate zbiory filatelistyczne. Piastuje stanowisko sekretarza Polskiego Związku Filatelistów – Koło Gorlice.

Prace zgromadzone na wystawie, obejmują niewielki fragment kolekcji pocztówek, które artysta wykonał na przestrzeni wielu lat.  Każda spośród prezentowanych kart uwiecznia jakieś wydarzenie związane historią i życiem kulturalnym naszego miasta. Przetworzona fotografia, nałożona jest zwykle na czytelny motyw – charakterystyczny emblemat rozpoznawalny dla mieszkańców Gorlic. Czasem jest to fragment reprodukcji jednej z akwarel braci Hubnerów, czasem godło miasta, logo jakiejś znanej instytucji. Autor, który będąc po części reporterem, starał się uczęszczać na wernisaże, wieczory autorskie, odsłonięcia pomników tworzył na bieżąco niezwykłą dokumentację.  

Znaczki, pocztówki przynajmniej w czasach poprzedzających upowszechnienie Internetu, były przedmiotami dyskretnie towarzyszącymi naszemu życiu. Pocztówka jest publikacją, która pojawia się w sporym nakładzie i podobnie jak książka posiada względną historyczną niezniszczalność. Ma szansę przetrwać, nie tylko w kolekcjach – często   zapomniana, nieraz zagubiona wśród pamiątek, domowych  szpargałów – by po wielu latach zostać odnaleziona, dając świadectwo minionego czasu. Te pocztówki trafią do rąk tych, którzy przyjdą po nas. Wpisują się na zawsze w skład dziedzictwa kulturowego Ziemi Gorlickiej, będąc zrazem autonomicznym dziełem sztuki. Istnieją raz jako pojedyncze egzemplarze – karty pocztowe, które mogą mieć charakter użytkowy, ale też jako całościowe przedsięwzięcie o wymiarze kolekcjonerskim . Przetrwają zatem jak pomniki, budowle, prace gorlickich artystów i architektów.

Przedsięwzięcie Bogusława Kuciakowskiego ma charakter otwarty. Autor planuje kontynuować swoje dzieło i, jak mówi, żałuje tylko, że nie rozpoczął swej pracy dwadzieścia lat wcześniej. Artysta opublikował również katalog wystawy zawierający opisy i szczegółowe informacje na temat swej twórczości. Sam ten katalog zdaje się integralną częścią artystycznego przedsięwzięcia  i wart jest uważnego studiowania. Powinien znaleźć się w zbiorach bibliotek, nie tylko naszego powiatu, lecz także w ośrodkach uniwersyteckich z uwagi na to, iż może on stać się nieocenionym źródłem dla pracy badawczej historyków  archiwistów.   

Prace B. Kuciakowskiego nabierają szczególnego znaczenia w czasach, kiedy pisanie listów, przesyłanie pocztówek w tradycyjnej formie papierowej, zostało w znacznej mierze wyparte przez pocztę elektroniczną. Tradycyjny list – w kopercie ze znaczkiem – nabiera unikatowego charakteru. Tym bardziej więc, pocztówka artystyczna, o ograniczonym kolekcjonerskim nakładzie staje się znamieniem luksusu. Miejmy nadzieję, iż stanie się tak, że jeśli ktoś otrzyma życzenia na oryginalnej karcie pocztowej B. Kuciakowskiego, uzna to za  wyraz szczególnego szacunku, elegancki gest, dowód towarzyskiego wyróżnienia.

 

Paweł Nowicki

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz